Wieża w Kolibkach tuż za Małym Kackiem

Mały Kack jest jedną z większych dzielnic w Gdyni, jeżeli weźmiemy pod uwagę powierzchnię. Teren ten jest bardzo zróżnicowany od dolinki gdzie znajdują się starsze osiedla, aż po nowoczesne stawiane w niedalekiej odległości od ulicy Wielkopolskiej. Wszystkie te budowle otaczają lasy, których w naszej dzielnicy mamy pod dostatkiem. Mamy więc miejsca gdzie można udać się na spacer lub wycieczkę rowerową. Jednym z takich miejsc jest wieża widokowa znajdująca się w Orłowie zaledwie 200 metrów od granicy Małego Kacka.

Bardziej znaną tego typu wieżą w Gdyni, jest ta znajdująca się na górze Donas w dzielnicy Dąbrowa- Dąbrówka. Specyfiką budowli znajdującej się w Orłowie przy ulicy Spółdzielczej, jest wspaniały widok na zatokę, centrum Gdyni, czy też część Małego Kacka w której znajduje się Stadion Miejski. Wieża znajduje się na Wysoczyźnie Gdańskiej na wysokości ok. 85 m n.p.m. Obiekt ma 50 metrów wysokości, a udostępniony punkt widokowy znajduje się na 28 m.

Trasy którymi dojść można do wieży oznakowane są przez PTTK. Jedną z możliwych dróg jest trasa ulicą Spółdzielczą od skrzyżowania z aleją Zwycięstwa (za Centrum Handlowym Klif). Drugą opcją jest szlak od ulicy Bernadowskiej, tam długość dojścia wynosi około 700 metrów. Jest także możliwość dotarcia od ulicy Spokojnej, której przedłużenie to polna droga o długości około 2 kilometrów. Każdą z tych dróg polecamy przebyć pieszo lub rowerem ze względu, na jakość polnych dróg. Zwłaszcza że w niedalekiej odległości od wieży widokowej (700metrów) znaleźć można bunkier z czasów II Wojny Światowej, oraz ciekawy widok na zatokę.

Tarasy widokowe na wieżach są czynne w okresie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00 – 18.00. Wejście na taras jest dozwolone tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Przy silnym wietrze, temperaturze poniżej 0°C, oblodzeniu konstrukcji, w czasie mgły, opadów deszczu i śniegu, burz wieże są zamknięte dla zwiedzających. Wstęp jest bezpłatny.


mapka: PTTK

Sebastian Jędrzejewski