Poznaj swojego patrona – „ulica Łowicka”

Tym razem w ramach cyklu „Poznaj swojego patrona” przenosimy się do Łowicza. Od tego miasta swoją nazwę wzięła ulica Łowicka, która jest jedną z główniejszych ulic. Łączy ona główną ulicę Wielkopolską z ulicą Olkuską.

Tak jak w przypadku innych ulic, tej części dzielnicy, nazwa wzięła się od miasta. Łowicz znajduje się w województwie Łódzkim, pierwsze wzmianki historyczne pojawiły się w XII wieku. Dotyczyły one terenu gdzie dziś znajduje się miasto, a wtedy znajdowały się tam drewniano- ziemny gród obronny.  Pierwsza wzmianka historyczna, w tedy jeszcze o wsi Loviche pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 roku. Dokładnej daty otrzymania praw miejskich nie znamy jednak było to około 1298 roku.

Łowicz  przez wieki był znaczącym miejscem na mapie Polski, stąd tyle wartościowych zabytków wybudowanych w różnych stylach na przestrzeni lat. Należą do nich: Bazylika katedralna, Pomnik historii, wybudowana w latach 1625-1658 w stylu barokowo-renesansowym. Ratusz z XIX wieku wybudowany w stylu klasycystycznym. Ruin zamku wzniesionego przez arcybiskupa Skotnickiego około 1355 roku. Bardzo interesujący jest również rynek, nietypowy i nieregularny oparty na równoległych ulicach biegnących wzdłuż Bzury, łączy dwa place kwadratowy Stary Rynek i trójkątny Nowy Rynek. Poza tymi zabytkami znajdują się kościoły i klasztory wybudowane na przestrzeni lat.

Pod względem gospodarczym to w Łowiczu znajduje się kilka dużych firm, znanych w całym kraju m.in. Agros Nova (producent dżemów, soków i przetworów), Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu oraz Firma Braci Urbanek (przetwory warzywne).

Łowicz pod względem kulturowym wyodrębnia się gwarą oraz folklorem, dzięki temu region rozpoznawalny jest w Polsce i Europie. Charakterystyczne dla łowickiej kultury jest rękodzieło ludowe m.in. wycinanki i pająki tworzone z kolorowego papieru. Wyjątkowa jest także muzyka, taniec oraz oryginalny strój łowicki. Sztuka ludowa dzięki staraniom władz oraz różnych organizacji jest kultywowana nadal. Zbiory można podziwiać w Muzeum Miasta Łowicza, w skansenie wsi łowickiej w Maurzycach oraz w prywatnym Muzeum Państwa Brzozowskich w Sromowie koło Łowicza. Corocznie odbywa się festiwal sztuki ludowej na którym goszczą regionalne zespoły z całego świata. Innym wydarzeniem które przyciąga tłumy turystów i pielgrzymów z całego świata m.in. Niemiec, Japonii i USA jest Procesja Bożego Ciała która odbywa się z udziałem mieszkańców w strojach łowickich.

Jeżeli chodzi o sport to najbardziej znanym klubem z tego miasta jest „Pelikan”.  Najbardziej znany z poczynań piłkarzy tego klubu, drużyna obecnie występuje w trzeciej lidze piłkarskiej.  Wychowankiem klubu z Łowicza jest obecny reprezentant Polski – Maciej Rybus. Poza tym w mieście odbywają się liczne zawodny lekkoatletyczne, pływackie oraz innych sportów zespołowych.

Miastem partnerskim Łowicza jest m.in. Reda.